pso
24 اردیبهشت 1402 - 22:51

ایران به قدرت برتر جهانی تبدیل شده است

اردبیل- رئیس سازمان بسیج مستضعفان گفت: ایران اسلامی ما امروز بعد از گذشت چهار دهه تبدیل به قدرت جهانی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار غلامرضا سلیمانی عصر یکشنبه در همایش «طلایه‌داران نور دانشجویی» در دانشگاه محقق اردبیلی اظهار کرد: به دنبال رنسانس در غرب مکاتب مختلف قدرت در دنیا شکل گرفت که با عناوین مختلف سعی کردند بشریت را بدون الهام از آموزه‌های دینی و ارزشی به سمت سعادت به پیش بروند.

وی از دوران رنسانس به عنوان دوره تجدید حیات علم و اعتلای مسیر فرهنگ، هنر و تحولات جوامع بشری یاد کرد و گفت: از دل این رنسانس اندیشه‌های بزرگ و مکاتب متعدد شکل گرفت تا بشریت بتواند در سایه رنسانس تحولات صنعتی، کشاورزی و سایر حوزه‌ها را رقم بزند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفان تصریح کرد: غرب با بهره‌گیری از مکاتب لیبرالیسم، اومانیسم، کاپیتالیسم و… تلاش کرد تا بعد از رنسانس جبهه‌های مختلف هنری، فرهنگی‌، اقتصادی و سیاسی را فتح کرده و به نوعی قدرت‌نمایی خود را نشان دهد.

سلیمانی توجه کشورهای غربی را به ماهیت این مکاتب با ماهیت فاقد ارزش انسانی یادآور شد و افزود: متأسفانه از این دل این مکاتب صلح و آزادی و اخلاق بیرون نیامد و بعد از سال‌های طولانی این پیروزی انقلاب اسلامی بود که زمینه بروز شیوه نوین حکومت‌داری را با تکیه بر اخلاق‌مداری، ارزش‌ها و آموزه‌های انسانی به نمایش گذاشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: از دل همین مکاتب ۲ جنگ جهانی شکل گرفت که ۴۰ میلیون انسان بیگناه کشته شدند و میلیون‌ها انسان نیز در سایه این فزون‌طلبی‌ها گرفتار چپاول، غارت و خیانت شدند.

سلیمانی نمونه آشکار این غارت و چپاول را ظلم رژیم غاصب صهیونیستی در حق مردم فلسطین عنوان کرد و ادامه داد: بعد از جنگ جهانی دوم برای اولین بار آمریکا با حمله اتمی به شهرهای هیروشیما و ناکازاکی زمینه نابودی آنها را فراهم کرد تا به معنای واقعی ماهیت این مکاتب به تمام جهانیان مشخص شود.

وی اضافه کرد: هر چند سران کشور ایران در آن مقطع بی‌طرفی خود را اعلام کرده بودند اما از هر طرف دول غرب و شرق وارد ایران شده و حتی جزایر ما را پرتغال، انگلیس و آمریکا تحت مدیریت خود درآورد.

سلیمانی بیان کرد: آثار این تحولات را همچنان در کشورهای منطقه شاهد بودیم اما بالاخره آمریکا از غرب آسیا و افغانستان بیرون رانده شد و در عراق نیز در حداقل قدرت‌نمایی خود به سر می‌برد.

هندسه قدرت جهانی با ظهور انقلاب اسلامی تغییر کرده است

رئیس سازمان بسیج مستضعفان در ادامه سخنان خود اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هندسه قدرت جهانی و مفاهیم آن تغییر پیدا کرده و امروز هیچ قدرتی نمی‌تواند با حمله اتمی سایر کشورها را تهدید کند.

وی انقلاب اسلامی ایران را سرآغاز احیای ارزش‌های انسانی و الهی برشمرد و تصریح کرد: امروز در سایه انقلاب اسلامی شاهد گسترش عدالت، صلح و آرامش در دنیا هستیم و به هیچ وجه کشور ما به دنبال جنگ نیست.

سلیمانی گفت: در هشت سال دفاع مقدس نیز ما تنها در برابر رژیم بعثی عراق و هم‌پیمانان او ایستادیم و اجازه ندادیم تا یک وجب از خاک این کشور به یغما برود.

وی این دفاع مقدس را برگرفته از آموزه‌های مکتب عاشورا اعلام کرد و افزود: امروز مفاهیم جدید قدرت‌نمایی کشورها را با تکیه بر الگوهای نرم شاهد هستیم که به جای جنگ و مرافعه، برخی هجمه‌های دیگر را در بستر جنگ نرم شاهد هستیم.

سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: آمریکا به رغم اختصاص ۸۷۰ میلیارد دلار بودجه نظامی و ۵۰ درصد حاکمیت قدرت جهانی و ۲۵ درصد اقتصاد دنیا، از لحاظ زیرساختی فرسوده بوده و ارتش دریا پایه بسیار کهنه و قدیمی دارد.

وی اضافه کرد: دیگر امروز هیچ کشوری از قدرت‌نمایی آمریکا به عنوان امپراطور پوشالی واهمه و هراسی ندارد بلکه این قدرت ملت‌های مختلف است که در برابر آمریکا توان مقابله پیدا کرده است.

سلیمانی بیان کرد: امروز مرحله جدیدی از تمدن‌سازی را با تکیه بر پیشرفت‌های علمی، فرهنگی و نظامی در منطقه شاهد هستیم و جمهوری اسلامی ایران پرچمدار تمدن اسلامی به شمار می‌رود.

وی در ادامه اظهار کرد: ملت ایران هر چند در عرصه اقتصادی و معیشتی با برخی مشکلات و تنگناها روبه‌رو است اما با اقدامات درست و نرم‌افزاری اصولی می‌توان بر این مشکلات غلبه کرده و قدرت فائق جمهوری اسلامی ایران را به نمایش گذاشت.

سلیمانی تصریح کرد: مسیر قدرت تمدنی ملت ایران مسیری هموار با پایه‌ریزی صحیح و اصولی است و ما می‌توانیم بر تکیه بر جوانان به ویژه دانشجویان آگاه و بصیر به سرعت این راه را طی کنیم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفان تنها راه دستیابی به قدرت واقعی را پیمودن مسیر علم و دانش عنوان کرد و گفت: دانشجویان ما باید امروز در دانشگاه‌ها و مراکز علمی با فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت در قالب رویدادی نظیر راهیان نور آشنا شده و با تکیه بر این گنجینه معنوی مسیر عزتمند پیشرفت و توسعه کشور را مورد توجه قرار دهند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1212126