pso
04 اسفند 1401 - 08:11

فریب پیام‌های جعلی و تبلیغات اغوا کننده در ایام نوروز را نخورید

گرگان- رئیس پلیس فتا گلستان گفت: مجرمان سایبری در فضای مجازی با تبلیغات کالای ارزان‌تر، قیمت‌های استثنایی و طرح‌های وسوسه‌انگیز ویژه نوروز، اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ سعید تجری شامگاه چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهارکرد: مجرمان سایبری در فضای مجازی با تبلیغات کالاهای ارزان‌تر، قیمت‌های استثنایی و باورنکردنی و طرح‌های وسوسه‌انگیز ویژه نوروز، سبد کالا، لباس، کیف و کفش، لوازم‌خانگی و بسته‌های هدیه عید نوروز اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کنند.

رئیس پلیس فتا استان گلستان افزود: بسیاری از شهروندان برای خرید اینترنتی از لینک‌هایی که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی با عناوین مختلف قرار داده شده، استفاده کرده و بدون بررسی بر روی آن‌ها کلیک می‌کنند و یا از کانال‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی اقدام به خرید کالا می‌کنند، که این کار سبب گرفتاری آن‌ها در دام کلاهبرداران سایبری می‌شود.

وی تصریح کرد: به هیچ عنوان فریب تبلیغات جذاب و اغواکننده را نخورید و قبل از هرگونه اقدامی به سوءاستفاده‌های احتمالی توجه داشته باشید.

تجری یادآور شد: حجم بالای پرونده‌های ما نشان می دهد که مجرمان سایبری با بهره‌بردن از جملات جذاب و ترفندهای خاص توانسته‌اند، اعتماد قربانیان را جلب و از آنها کلاهبرداری کنند.

رئیس پلیس فتا استان گلستان گفت: همچنین عده‌ای سودجو با راه‌اندازی صفحات و سایت‌های نامعتبر و یا جعلی در فضای مجازی اقدام به تبلیغ تورهای ارزان قیمت داخلی و خارجی می‌کنند؛ این کلاهبرداران با ارائه قیمت‌های بسیار پایین، افراد را ترغیب می‌کنند تا از خدمات آنان بهره‌مند شوند اما غافل از اینکه بررسی‌ها نشان داده است که این تورهای ارزان قیمت تنها پوششی برای کلاهبرداری از مسافران نوروزی است.

وی به شهروندان توصیه کرد: اولاً از فروشگاه‌های معتبر دارای نماد اعتماد الکترونیک که شناسنامه دار هستند، خرید کنید و قبل از دریافت و رؤیت کالا هم وجهی را به عنوان بیعانه واریز نکنید مگر اینکه فروشگاه معتبری باشد که دفتر یا شعبه فیزیکی و آدرس مشخصی داشته باشد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1051990