pso
03 خرداد 1402 - 12:42

نخستین گروه از حجاج ایرانی عازم سرزمین وحی شدند

نخستین کاروان های حجاج ایرانی با بدرقه سرپرست حجاج ایرانی بامداد امروز از طریق ترمینال سلام شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) عازم سرزمین وحی شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم بدرقه نخستین گروه از زائران حج تمتع ۱۴۰۲ که از طریق شهر فرودگاهی حضرت امام خمینی (ره) عازم مدینه منوره شدند با حضور سرپرست حجاج ایرانی، رئیس سازمان حج و زیارت و چند تن از مسئولان این حوزه و جمعی از مسئولان کشوری و لشکری و زائران کاروان‌هایی از تهران برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبد الفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ضمن تقدیر از تمامی دستگاه‌ها، نهادها و سازمان‌های لشکری و کشوری فعال و یاری‌گر در زمینه برگزاری مراسم حج تمتع خطاب به زائران گفت: خدا را شاکر باشید که توفیق زیارت مرقد منور نبوی، قبرستان بقیع و مسجدالحرام نصیب تان شده است.

وی همچنین در توصیه‌هایی به زائران گفت: زائر هوشیار کسی است که برای لحظات حضورش در سرزمین وحی برنامه داشته باشد و بتواند بیشترین بهره معنوی را از این سفر ماندگار ببرد.

سرپرست حجاج ایرانی گفت: شما به شهری می‌روید که فاطمه اطهر (س) و ائمه (علیهم السلام) حضور داشته‌اند. به شهری می روید که امام حسن (ع) و امام حسین (ع) در آن متولد شده‌اند. به شهری می روید که پیامبر مهربانی و رحمت در آن حضور داشته است. پس قدر لحظات حضور در این شهر را بدانید.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با تاکید بر این که عمر این سفر بسیار کوتاه است و زائران باید از آن بهترین استفاده را ببرند، ادامه داد: روزها به سرعت خواهد گذشت، بنابراین برای فرصت حضور در سرزمین وحی جدول زمانبندی داشته باشید.

وی با بیان این که افراد زیادی از شما انتظار دارند یاد و دعای شأن کنید، گفت: برای رسیدن به این هدف فهرستی از این افراد را داشته باشید و در اماکن زیارتی برایشان نماز بخوانید و دعا کنید تا آنها را در ثواب عبادات خود شریک کرده ثواب بیشتری ببرید.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به برخی توصیه‌ها در خصوص احترام به زائران بیت الله الحرام اشاره کرد و گفت: خدای بزرگ به پیامبر رحمت و مهربانی فرمود شما به زائرانی که به حضورتان می آیند سلام کن و به آنها بشارت بده که خداوند بر خویش لازم کرده است که برای آنها درود و رحمت و محبت قرار بدهد.

نخستین گروه از حجاج ایرانی عازم سرزمین وحی شدند

سرپرست حجاج ایرانی بر زدودن کدورت‌ها از دل در آستانه سفر به سرزمین وحی تاکید کرد و خطاب به زائران اظهار داشت: اگر از بستگان و عزیزانتان به خاطر کدورتی که بوده خداحافظی نکرده‌اید تا در خاک ایران هستید تماس بگیرید و کدورت‌ها را برطرف کنید چرا که به زیارت پیامبری می‌روید که نهایت محبت و مهربانی است.

وی با برشمردن خصوصیات اخلاقی پیامبر مهر و محبت خاطرنشان کرد: او که پیامبر خوبی‌هاست برای زائرانش از خدای بزرگ طلب مغفرت می‌کند و خدا هم که تواب و رحیم است گناه زائران را خواهد بخشید.

حجت الاسلام و المسلمین نواب با تاکید دوباره بر این که زائران سفر «بیداری» و «هوشیاری» را در پیش دارند، گفت: باید طوری برنامه‌ریزی کنید که حتی یک لحظه از این سفر معنوی را از دست ندهید. بعد از پایان این سفر حسرت‌ها شروع می‌شود و زائر با خودش می‌گوید ای کاش از زیارت اماکن مقدس بیشتر بهره می‌بردم.

نخستین گروه از حجاج ایرانی عازم سرزمین وحی شدند

وی ادامه داد: در این سفر برای فرزندانتان دعا کنید. همانطور که مقام معظم رهبری تاکید کردند، زیارت و حظ معنوی بردن در این سفر را به بازار گردی و خرید مقدم بدانید و قدر قرائت قرآن و اقامه نماز در مسجدالنبی و مسجدالحرام را بدانید.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با آرزوی این که خدای بزرگ این سفر را برای همه زائران سفر با معنویت و انس بیشتر با قرآن قرار بدهد از جوانترها خواست در طول سفر به بزرگترها کمک کنند چرا که خدمتگزاری به زائران ثواب و ارزش خاص خود را در درگاه الهی دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت نیز با اشاره به اینکه نیروهای ستادی و عملیات اجرایی در مدینه منوره و مکه مکرمه مستقر شده‌اند، تاکید کرد که همه شرایط مهیای پذیرش زائران کشورمان می‌باشد.

سید عباس حسینی که دیگر سخنران آئین بدرقه نخستین گروه زائران حج تمتع ۱۴۰۲ در فرودگاه حضرت امام (ره) بود، ضمن تقدیر از تمامی دستگاه‌های همکار در برنامه ریزی و خدمتگزاری به زائران کشورمان گفت: از تمامی دست اندرکاران در بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که در جهت ارتقا سطح خدمت رسانی به حجاج تلاش می‌کنند تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: سازمان حج و زیارت و سازمان هواپیمایی با کمک و همکاری یکدیگر در بازه زمانی حدود یک ماهه از ۲۱ ایستگاه پروازی کار انتقال حجاج به عربستان را انجام می‌دهند و برنامه ریزی دقیقی برای انتقال و بازگشت زائران صورت گرفته است.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه نیروهای ستادی و عملیات اجرایی در مکه و مدینه مستقر شده‌اند، گفت: همه برنامه ریزی ها صورت گرفته و تمامی دست اندرکاران بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج تلاش می‌کنند تا عزیزان دغدغه‌ای در رابطه با مسکن، هواپیما، حمل و نقل و… نداشته باشند و با آسایش و سلامت به اعمال و مناسک خود بپردازند و از چشمه جوشان معرفت بهره ببرند.

نخستین گروه از حجاج ایرانی عازم سرزمین وحی شدند

حسینی با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگزاران حج و زیارت گفت: اهتمام به فرمایشات ایشان با این مضمون که توجه به ابعاد سیاسی، اجتماعی و معنوی حج داشته باشند که از برکاتش مودت، محبت و همدلی و اطلاع از موضوعات جهان اسلام است لازم می‌باشد و ان شاءالله همه این موضوع را سرلوحه قرار دهیم و با توصیه ایشان بتوانیم به خوبی از فضای معنوی حرم‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: با توجه به توصیه‌های مقام معظم رهبری شرکت در نماز جماعت و پرهیز از بازار گردی مورد توجه زائران قرار گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت خطاب به زائران گفت: همانگونه که آئین نامه‌ها و قوانین مربوط به زمان اعزام را رعایت می‌کنید به قوانین کشور میزبان نیز احترام بگذارید.

حسینی تصریح کرد: زائران عزیز ضمن توجه به قوانین کشور میزبان به صحبت و راهنمایی‌های مدیران و روحانیون کاروان‌ها توجه کنند تا سفری در کمال آرامش داشته باشند.

سعید چلندری گفت: ۳۰ درصد حجاج ایرانی از ترمینال سلام اعزام می‌شود؛ توفیق بزرگی نصیب‌مان شده است

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) تاکید کرد بزرگترین توفیق برای او و همکارانش خدمتگزاری به زائرانی است که عازم سرزمین وحی هستند.

سعید چلندری شامگاه سه شنبه در مراسم بدرقه نخستین کاروان‌های زائران ایرانی عازم به حج ۱۴۰۲ گفت: این که توفیق خدمتگزاری زائران سرزمین وحی نصیب بنده و همکارانم شده را مزد خدمت خود می‌دانیم و افتخار می‌کنیم که خدمتگزار این عزیزان هستیم.

وی با اشاره به اینکه ترمینال سلام به طور اختصاصی برای اعزام حجاج و زائران عتبات عالیات در نظر گرفته شده است، ادامه داد: تمام تلاش ما این است که بتوانیم در حد اعلا خدمت رسانی به زائران خانه خدا داشته باشیم.

نخستین گروه از حجاج ایرانی عازم سرزمین وحی شدند

وی با ارائه آماری از اعزام زائران از ترمینال سلام گفت: زائران ۱۰ استان از شهر فرودگاهی امام خمینی اعزام خواهند شد که حدود ۳۰ درصد از کل زائران را شامل می‌شود. این عملیات از بامداد روز چهارشنبه آغاز خواهد شد و تا اول تیرماه ادامه دارد.

چلندری ادامه داد: در طول این مدت ۱۳۵ پرواز عملیات انتقال حجاج را انجام خواهد داد و و ۳ مرداد هم عملیات برگشت حجاج پایان خواهد یافت.

وی به آمادگی ناوگان هوایی برای اعزام حجاج اشاره کرد و گفت: از سه ماه قبل که انجام حج تمتع قطعی شد بازسازی و ترمیم هواپیماها آغاز گردید و هم اکنون همه شرایط برای سفر حجاج آماده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از عملیات انتقال زائران به سرزمین وحی به عنوان بزرگترین و مهمترین مأموریت یک سال این سازمان یاد کرد.

کاپیتان محمدی بخش با بیان این که مأموریت بزرگی بر عهده فرزندان بخش هوایی کشور گذاشته شده است، گفت: تمام تلاش ما این است که از این مأموریت بزرگ با سربلندی و موفق خارج شویم.

وی با اشاره به تعداد پروازهایی که صورت خواهد گرفت، ادامه داد: از همکارانم انتظار دارم که ایمنی و سلامت پروازها، ارائه خدمات دقیق و بهترین تسهیلات را در اولویت کارهای خود قرار دهند

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری افزود: با توجه به گستردگی پروازها، ۲۰ فرودگاه کشور در کنار شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با برنامه ریزی دقیق به استقبال این مأموریت رفته‌اند تا بزرگترین و مهمترین مأموریت خود در طول سال را با صحت و سلامت کامل انجام دهیم.

محمدی بخش با درخواست از زائران که او و همکارانش را از دعای خیرشان محروم نکنند در پایان تاکید کرد: تمام عوامل سازمان هواپیمایی کشور بسیج شده‌اند تا این مأموریت بزرگ و کار پیچیده را با سلامت و سربلندی انجام دهند.

این گزارش حاکیست، نخستین کاروان‌های زائران ایرانی برای انجام مناسک حج تمتع پیش رو طی مراسمی با بدرقه حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی، سید عباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت، محمد محمدی بخش رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، سردار محسن عقیلی فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور، سعید چلندری مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، شمس‌الدین فرزادی پور مدیرعامل ایران‌ایر و جمعی از مسئولان کشوری و لشکری با یک فروند هواپیمای شرکت ایران‌ایر فرودگاه بین‎المللی امام خمینی (ره) را به مقصد فرودگاه مدینه ترک کردند.

دو کاروان از زائران استان تهران به تعداد ۲۲۲ نفر به عنوان نخستین گروه از زائران ایرانی امروز چهارشنبه (سوم خرداد) وارد مدینه منوره می‌شوند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1235160