pso
19 دی 1401 - 23:18

توجه به ملاحظات زیست محیطی انتقال آب از دریا به یزد

یزد- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به شبهاتی که پیرامون مسائل زیست محیطی انتقال آب از دریا به یزد مطرح شده است، گفت: این خط با توجه به ملاحظات زیست محیطی به اجرا در می آید.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدی جوادیان زاده، روز دوشنبه در نشستی خبری در آستانه سفر رئیس جمهور به استان یزد به تشریح مشخصات فنی خط انتقال آب از خلیج فارس به دریای عمان پرداخت و اظهار داشت: میزان تخصیص آب از خلیج فارس به استان یزد، ۲۵۰ میلیون مترمکعب است و ۱۵۰ هزار میلیارد تومان هزینه در بر دارد.

وی در مورد مصارف آب انتقالی از این خط نیز بیان کرد: آبی که از این خط به استان یزد می رسد، صرف شرب، کشاورزی پر بازده و صنایع خواهد شد.

جوادیان زاده ادامه داد: این خط قرار است استان های فلات مرکزی را با هدف یزد پوشش دهد به همین دلیل کرمان و هرمزگان نیز از این خط بهره مند خواهند شد.

وی عنوان کرد: این خط نیازهای استانهای فلات مرکزی ایران را تا سال ۱۴۳۰ پوشش می دهد و هیچ نگرانی از لحاظ آب شرب نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به کمبود آب در یزد همچنین کیفیت کم آب شرب در برخی مناطق استان، این خط انتقال را برای استان حیاتی دانست و گفت: در تابستان ۳۰ درصد از منابع آبی داخل استان جوابگوی آب شرب استان خواهد بود.

جوادیان زاده در پاسخ به شبهاتی که در مورد ملاحظات زیست محیطی این خط مطرح است، عنوان کرد: ‌انتقال آب به استان یزد با پیوست‌های زیست محیطی انجام می شود و اولویت اول با صنایع سبز خواهد بود.

وی، کشاورزی پربازده را نیز از دیگر اهداف این طرح برشمرد و گفت: در مورد صنایع نیز گرچه اولویت با صنایع سبز است اما نمی توان به خاطر آلایندگی صنایع از آب صرف نظر کرد بلکه معتقدیم آلایندگی صنایع باید از مسیرهای دیگر پیگیری شود.

جوادیان زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مصوبه دولت سیزدهم در سفر اول به استان یزد یادآور شد: ایجاد ۱۱۰ هزار مترمکعب مخزن برای امکان افزایش ذخیره آب انتقالی از ۱۸ ساعت به ۲۴ ساعت در تابستان و زمان اوج مصرف، از مصوبات سفر قبلی است که تاکنون ۲۰ هزار مترمکعب از آن وارد مدار شده و ۴۰ هزار مترمکعب نیز در سفر دوم وارد مدار می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد اظهار امیدواری کرد: تا پایان سال نیز ۵۰ هزار مترمکعب دیگر از این مصوبه اجرایی شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 966481