pso
08 بهمن 1401 - 10:55

همراهی ژاپن و هلند با آمریکا در محدود کردن صادرات ریزتراشه به چین

ژاپن و هلند در حال مذاکره با آمریکا برای محدود کردن صادرات تجهیزات ساخت نیمه‌رساناها به چین هستند و انتظار می‌رود این توافق تا پایان ماه جاری میلادی انجام شود.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ژاپن و هلند به‌زودی در محدود کردن صادرات تجهیزات ساخت نیمه‌رساناها به چین، به آمریکا می‌پیوندند.

 هلند قصد دارد شرکت ASML را از فروش ماشین‌آلات مورد نیاز برای ساخت انواع خاصی از ریزتراشه‌های پیشرفته به چین منع کند.

 ژاپن هم همین محدودیت را برای شرکت نیکون اعمال می‌کند.

 سخنگوی دولت ژاپن گفت کشورش اقدامات متناسبی براساس آنچه آمریکا و سایر کشورها در پیش گرفته‌اند، اتخاذ خواهد کرد. وی توضیحات بیشتری در این‌ مورد نداد.

 وزیر امور خارجه هلند از اظهار نظر دراین‌باره خودداری کرد. نخست‌وزیر هلند گفت انتظار می‌رود با آمریکا و سایر متحدانش درمورد کنترل‌های شدیدتر به تفاهم برسند، اما هلند به‌راحتی قوانین آمریکا را اتخاذ نمی‌کند.

 طبق گفته منابع آگاه، توافق بین هلند و مقامات آمریکا در پایان ماه جاری میلادی در دیدار نمایندگان دو کشور در واشنگتن انجام خواهد شد.

 همراهی هلند و ژاپن با آمریکا برای وضع کنترل‌های صادراتی سختگیرانه‌تر بر چین یک موفقیت دیپلماتیک بزرگ برای دولت جو بایدن است. بایدن در اکتبر اعلام کرد دسترسی پکن به فناوری ساخت ریز تراشه آمریکا را جهت کند کردن روند پیشرفت فناوری و نظامی در این کشور محدود می‌کند.

 شرکت‌های آمریکا بدون همکاری ژاپن و هلند با مشکل رقابتی مواجه می‌شوند.

 وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن در روز جمعه گفت:«ما در حال مذاکره با آمریکا و سایر کشورها درمورد سیستم کنترل صادرات هستیم و هر اقدامی را طبق قانون تبادل ارز خارجی و از طریق همکاری‌های بین‌المللی انجام می‌دهیم».

 شرکت نیکون ژاپن بیشترین آسیب را از این محدودیت‌های جدید خواهد دید، چون یک‌چهارم فروش آن به چین است.

 اما مقامات هلند تأکید کرده‌اند این کنترل‌های جدید بیشتر به نفع امنیت ملی است تا شرکت‌های ریزتراشه‌سازی آمریکا.

 انتهای پیام/85

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1002020