pso
02 دی 1401 - 16:05

غربی‌ها چاره‌ای جز بازگشت به میز مذاکره با ایران ندارند

تبریز- امام جمعه تبریز گفت: غربی‌ها برای مواجهه با ایران چاره‌ای جز بازگشت به میز مذاکره ندارند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز اظهار کرد: در تاریخ روایت بسیاری از روزهای جنگ و ایستادگی مردم ایران در برابر کشورهای بیگانه وجود دارد و در موقعیت‌های مختلف تاریخی کشورهای مختلف دیدیم که در تلاش برای تصرف بخشی از خاک ایران بودند اما همواره ایرانیان می‌کوشیدند تا تکه‌ای از خاک پاک ایران دست کشورهای بیگانه نیافتد.

وی ادامه داد: نمونه برجسته و درخشان از ایستادگی در خود تبریز و آذربایجان سراغ داریم که هنوز در قالب هنر و رسانه مطرح نشده است.

وی افزود: دشمن در صدد جعل تاریخ و ارائه رؤیت انحرافی از اتفاقات ماست به دلیل کوتاهی و قصور فرهنگی دستگاه‌های متولی است؛ به‌عنوان مثال داستان ایستادگی سه سرباز در نوار مرزی ارس قابلیت این را دارد که در قالب فیلم و سریال روایت شود؛ باید حافظه تاریخی این مملکت را با زبان هنر به نسل جوان روایت کنیم.

آل هاشم ضمن هشداردهی در خصوص کاهش جمعیت آذربایجانی‌ها، گفت: در طول ۱۰ سال گذشته ولادت‌ها در استان ما روند نزولی داشته است به طوری که در ظرف یک سال گذشته ۱۱۰۰ نفر کاهش در ولادت داریم و این خطری و هشدار بزرگی برای ماست.

وی خطاب به مسئولان با بیان اینکه اگر زلزله‌ای اتفاق بیافتد می‌دانید در تبریز چه وضعی خواهد بود، خاطرنشان کرد: امید است مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی با هدایت استاندار وهمکاری راه وشهرسازی، بنیاد مسکن و شهرداری تبریز در رابطه با حواشی شهر عنایت بیشتری داشته باشند.

وی همچنین یادآور شد: در سال ۲۰۲۰ با تلاش نتانیاهو عادی‌سازی رژیم صهیونیستی با امارات، بحرین و مغرب و سودان انجام گرفت، عادی سازی روابط با برخی دیگر از کشورهای عربی در دوره جدید نیز در دستور کار نتانیاهو انجام می‌شود.

امام جمعه تبریز اضافه کرد: عربستان سعودی در اولویت عادی‌سازی قرار دارد؛ البته اظهارات سعودی‌ها نیز در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی حاکی از آن است که در این مسیر گام برمی‌دارد چراکه رژیم آل‌سعود توان امنیت خود را ندارد و در جنگ با گروه‌های مقاومت شکست خورده و طبیعی است که نتواند از خود مراقبت کند.

وی ادامه داد: در حمله انصارالله به امارات نیز نمونه عینی این مسأله بود که با وجود امتیاز دادن زیاد امارات به آمریکا، آنها در حملات انصارالله تنها مانده و شکست سختی را متحمل شدند.

وی افزود: به نظر می‌رسد بن سلمان به امید واهی جلب حمایت اسرائیل و غربی‌ها شده و سعی در اعتماد به آنها و خیانت به آرمان‌های فلسطین دارد.

آل هاشم در ادامه با تاکید بر اینکه غربی‌ها برای مواجهه با ایران چاره‌ای جز بازگشت به میز مذاکره ندارند، گفت: این هفته بازگشت میز مذاکره در اظهارات مسؤولان غربی را شاهد بودیم در حالی که بعد از یک توقف چند ماهه و پایان یافتن آشوب‌های خیابانی حال طرف غربی پیگیر این موضوع شده است.

وی متذکر شد: اعلام آمادگی برای بازگشت به میز مذاکره عملاً ریختن آب سرد بر جنب و جوش خیالبافانه اپوزیسیون است؛ سابقه غربی‌ها نشان می‌دهد تقسیم کار کرده‌اند یعنی یک ضلع مذاکرات اروپا طرفین را به میز مذاکره دعوت می‌کند و ضلع دیگر یعنی آمریکا در نقش پلیس بد فرصت مذاکره را تمام یافته می‌گوید.

وی افزود: با این تناقض دستگاه دیپلماسی باید مواضع اصولی اتخاذ کند و خوشبختانه تاکنون هم این چنین بوده است اما نباید خوش‌بینانه به مسیر مذاکره که خیلی روشن نیست نگاه کنند؛ اینکه غربی‌ها مجبور به احیای مذاکرات شده‌اند به این دلیل است که اغتشاشات پایان یافته است و از فشار به جمهوری اسلامی ناامید شده‌اند. البته روی سایر اهرم‌ها فشار می‌آورند و می‌خواهند از ایران امتیاز بگیرند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی ادامه داد: مواجه آگاهانه و تمرکز روی راهبردهای رهبر معظم انقلاب است و خواسته ما از دستگاه دیپلماسی این است که باید نتیجه مذاکرات در سفره مردم تأثیرگذار باشد.

وی بیان کرد: مقصود ما از مذاکرات انتفاع اقتصادی است و اگر این هدف با فریبکاری توسط غربی‌ها انجام نگیرد مذاکره اهمیتی ندارد و قطعاً جمهوری اسلامی ایران در میان زیاده‌خواهی غربی‌ها ایستاده و همچنان روی منافع ملی متمرکز است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه در ترسیم واقعیات کوتاهی داریم، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب، در جمع خانواده معظم شهدای شاه‌چراغ بار دیگر از کوتاهی رسانه‌ای و فرهنگی در خصوص ترسیم واقعیات گلایه کردند از این‌رو باید دستگاه‌های فرهنگی و رسانه‌ای عناصر هنری این قضیه را مثل قضایای گوناگون تاریخی نگه دارند و بزرگ کنند تا که آیندگان بفهمند، ما در این زمینه کوتاهی کرده‌ایم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 928614