pso
08 مرداد 1401 - 17:31

ژاپن: به آمریکا اطلاع دادیم قید پروژه گازی با روسیه را نمی زنیم

بنا به گفته یک مقام دولت ژاپن، این کشور سهام خود را در پروژه گازی مشترک با روسیه واگذار نمی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، دولت ژاپن قصد دارد همچنان به مشارکت در پروژه نفتی مشترک با روسیه ادامه دهد.

خبرگزاری مهربرغم موضع ضد روسی جدی غرب، «کویچی هاگیودا» وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن روز شنبه پس از مذاکرات اقتصادی ۲+۲ در واشنگتن گفت که ژاپن دولت آمریکا را از قصد خود برای حفظ سهام در پروژه چندجانبه نفت و گاز ساخالین-۲ مطلع کرده است. شرکت گازپروم روسیه سهامدار عمده پروژه ساخالین-۲ است.

مذاکرات ۲+۲ میان آمریکا و ژاپن روز جمعه به میزبانی واشنگتن برگزار شد. هاگیودا و «هایاشی یوشیماسا» وزیر خارجه ژاپن به نمایندگی از دولت توکیو و «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه و «جینا ریموندو» وزیر بازرگانی آمریکا نیز از سوی دولت واشنگتن در این نشست حضور داشتند. در این نشست امنیت انرژی، از جمله تامین گاز طبیعی مایع محور گفتگوی طرف ژاپنی و آمریکایی بود.

وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن در این باره ادامه داد: درخواست هایی برای خروج از پروژه ساخالین-۲ مطرح شد، اما خروج از این پروژه به این معناست که ما سهم خود را به کشورهای ثالث واگذار می کنیم و روسیه سود زیادی به دست می آورد.

شبکه تلویزیونی «ان اچ کی» به نقل از این مقام دولت ژاپن گفت که به طرف آمریکایی توضیح داده بنا براین می خواهیم وضعیت فعلی را حفظ کنیم و من فکر می کنم ما به تفاهم رسیده ایم.

در اواسط ماه جولای بود که رسانه های ژاپنی گزارش دادند که دولت این کشور بنا دارد به مشارکت خود را در پروژه گازی ساخالین-۲ با روسیه ادامه دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 499458