pso
13 مرداد 1401 - 06:59

تحقیقات سازمان ملل درباره حمله به زندانی در شرق اوکراین

دبیر کل سازمان ملل از تحقیقات درباره حمله به زندان اولنیفکا برای روشن شدن ابعاد ماجرا خبر داد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام کرد مأموریتی تحقیقی را برای کشف «حقیقت» در مورد انفجار‌های هفته گذشته در زندان اولنیفکا Olenivka در منطقه جدایی طلب هوادار روسیه شرق اوکراین آغاز می‌کند.

گوترش در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «پس از دریافت درخواست‌های فدراسیون روسیه و اوکراین، تصمیم گرفتم مأموریتی تحقیقی را آغاز کنم.»وی یادآور شد او صلاحیت انجام تحقیقات جنایی را ندارد. با این حال، دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد«دستورالعمل‌های این مأموریت حقیقت یاب در حال آماده شدن است.»

وی ابراز امیدواری کرد بتواند با روسیه و اوکراین در مورد این دستورالعمل‌ها به توافق برسد.

گوترش با بیان اینکه به دنبال افراد مناسب، «مستقل و شایسته» برای گنجاندن در این مأموریت است، افزود: «امیدواریم بتوانیم همه امکانات دسترسی را از طرفین دریافت کنیم و داده‌های لازم را برای احراز حقیقت در مورد آنچه رخ داده است، به دست آوریم.»

هفته گذشته، انفجار‌هایی در زندان اولیفکا در یک منطقه جدایی طلب هوادار روسیه در شرق اوکراین و جایی که سربازان اوکراینی اسیر شده در ماریوپل در آنجا نگهداری می‌شدند رخ داد و به گفته ارتش روسیه، ده‌ها کشته بر جا گذاشت.

مسکو، کی یف را به بمباران این زندان متهم می‌کند، اتهامی که مقامات اوکراین آن را رد می‌کنند و می‌گویند این زندانی‌ها توسط نیرو‌های روسیه قتل عام شدند.

باشگاه خبرنگاران جوانبین‌المللاروپا و آمریکا

شناسه خبر: 530272