pso
06 اسفند 1401 - 12:45

اردبیل پیشرو در تولید تخم چشم‌زده ماهیان قزل‌آلا است

مشگین شهر - مدیرکل شیلات استان اردبیل گفت: شیلات استان اردبیل پیشرو در تولید تخم چشم زده ماهی قزل آلاست که علاوه بر تأمین نیاز استان صادرات این فرآورده را نیز انجام می‌دهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اله‌بخش صبح شنبه در بازدید از بزرگترین مرکز تکثیر و تولید ماهیان سردآبی در مشگین شهر اظهار کرد: تخم چشم زده یکی از مهمترین نیازمندی مجتمع‌های پرورش ماهی است که از حیث امنیت غذایی و تداوم عملکرد واحدهای تولیدی، اهمیت زیادی دارد

وی با اشاره به اینکه استان اردبیل پیشرو در تولید تخم چشم زده ماهیان قزل آلاست، خاطرنشان کرد: خودکفایی در تولید این فرآورده سبب افزایش راندمان تولید و تحول در بخش آبزی پروری خواهد شد.

مدیرکل شیلات استان اردبیل با بیان اینکه سالانه بیش از ۵ میلیون قطعه تخم چشم زده و بچه ماهی قزل‌آلا در اردبیل تولید می‌شود، گفت: قطعاً در صورت حمایت از این مراکز می‌توان این رقم را افزایش داد.

اله‌بخش افزود: تلاش ما بر این است که این رقم را در سال‌های آتی به ۲۰ میلیون قطعه برسانیم که با اجرایی شدن این کار گام مؤثری در راستای کاهش واردات تخم چشم زده ماهی قزل‌آلا در کشور برداشته شده و بستر مناسبی برای رشد و توسعه مراکز تکثیر خواهد شد.

وی ادامه داد: نیاز صنعت آبزی پروری استان به تخم چشم زده حدود ۴ میلیون قطعه در سال است که استان اردبیل با تولید بیش از ۵ میلیون قطعه تخم چشم زده علاوه بر تأمین نیاز استان به اکثر نقاط کشور نیز صادرات انجام می‌دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1055863